Logo

ARIA Awards 2019

The 2019 ARIA Awards in partnership with YouTube Music, held at The Star Event Centre, Sydney, kicked off on Wednesday 27th of November and has capped off an extraordinary year for the Australian music industry, showcasing the incredible talent and diversity of this year’s nominated artists. Northern Beaches Mums were lucky enough to get to see the stars walk the red carpet and then watch the show live from the media room at The Star.

What a night for newcomer and record-breaker Tones and I, who took home a total of 4 ARIA Awards, including Best Female ArtistBest Pop ReleaseBreakthrough Artist presented by PPCA and Best Independent Release. She also stunned audiences with an epic performance of her international smash hit “Dance Monkey”, which has achieved an incredible 1 billion streams in less than 7 months since its release, costumed as an elderly man in an homage to her hilarious music video.

The ARIA Awards are still lining up both Australian and international stars. The nominees and winners were:

Album Of The Year
WINNER: DEAN LEWIS
Dean Lewis – A Place We Knew
Hilltop Hoods – The Great Expanse
RÜFÜS DU SOL – Solace
The Teskey Brothers – Run Home Slow
Thelma Plum – Better In Blak
 
Best Male Artist
WINNER: DEAN LEWIS
Dean Lewis – A Place We Knew
Guy Sebastian – Choir
Hayden James – Between Us
Matt Corby – Rainbow Valley
Paul Kelly – Nature
 
Best Female Artist
WINNER: TONES AND I
Amy Shark – Mess Her Up
Jessica Mauboy – Little Things
Julia Jacklin – Crushing
Thelma Plum – Better In Blak
Tones And I – Dance Monkey
 
Best Dance Release
WINNER: RÜFÜS DU SOL
Dom Dolla – Take It
FISHER – You Little Beauty
Peking Duk & Jack River – Sugar
PNAU – Solid Gold
RÜFÜS DU SOL – Solace
 
Best Group
WINNER: THE TESKEY BROTHERS
5 Seconds Of Summer – Easier
Birds Of Tokyo – Good Lord
Hilltop Hoods – The Great Expanse
RÜFÜS DU SOL – Solace
The Teskey Brothers – Run Home Slow
 
Breakthrough Artist presented by PPCA
WINNER: TONES AND I
G Flip – About Us
Stella Donnelly – Beware Of The Dogs
The Teskey Brothers – Run Home Slow
Thelma Plum – Better In Blak
Tones And I – Dance Monkey
 
Best Pop Release
WINNER: TONES AND I
Amy Shark – Mess Her Up
Dean Lewis – A Place We Knew
Guy Sebastian – Choir
Thelma Plum – Better In Blak
Tones And I – Dance Monkey
 
Best Hip Hop Release presented by Hennessy
WINNER: SAMPA THE GREAT
Baker Boy – Cool As Hell
Hilltop Hoods – The Great Expanse
Illy – Then What
Sampa The Great – Final Form
Tkay Maidza – Awake feat. JPEGMAFIA
 
Best Soul/R&B Release
WINNER: KAIIT
Kaiit – Miss Shiney
Matt Corby – Rainbow Valley
Adrian Eagle – AOK
Genesis Owusu – WUTD + Vultures
Tash Sultana – Can’t Buy Happiness
 
Best Independent Release
WINNER: TONES AND I
Angie McMahon – Salt
G Flip – About Us
Julia Jacklin – Crushing
The Teskey Brothers – Run Home Slow
Tones And I – The Kids Are Coming
 
Best Rock Album
WINNER: AMYL AND THE SNIFFERS
Amyl and The Sniffers – Amyl and The Sniffers
Holy Holy – My Own Pool Of Light
Jimmy Barnes – My Criminal Record
Midnight Oil – Armistice Day: Live at The Domain, Sydney
Skegss – My Own Mess
 
Best Adult Contemporary Album
WINNER: PAUL KELLY
Julia Jacklin – Crushing
Paul Kelly – Nature
Samantha Jade – The Magic of Christmas
Seeker Lover Keeper – Wild Seeds
The Paper Kites – On The Corner Where You Live
 
Best Country Album
WINNER: MORGAN EVANS
Charlie Collins – Snowpine
Felicity Urquhart – Frozen Rabbit
Lee Kernaghan – Backroad Nation
Morgan Evans – Things That We Drink To
Sara Storer – Raindance
 
Best Hard Rock/Heavy Metal Album
WINNER: NORTHLANE
Clowns – Nature/Nurture
Dead Letter Circus – Dead Letter Circus
DZ Deathrays – Positive Rising: Part 1
King Gizzard and The Lizard Wizard – Infest The Rats’ Nest
Northlane – Alien
 
Best Blues & Roots Album
WINNER: THE TESKEY BROTHERS
Dan Sultan – Aviary Takes
John Butler Trio – HOME
King Gizzard and The Lizard Wizard – Fishing For Fishies
Paul Kelly – Live At Sydney Opera House
The Teskey Brothers – Run Home Slow
 
Best Children’s Album
WINNER: DAN SULTAN
Dan Sultan – Nali & Friends
Kamil Ellis and Ensemble Offspring – Classic Kids: Music For The Dreaming
Regurgitator’s Pogogo Show – The Really Really Really Really Boring Album
The Beanies – Imagination Station
The Wiggles – Party Time!
 
Best Comedy Release
WINNER: ARJ BARKER
Arj Barker – Organic
Carl Barron – Drinking With A Fork
Chris Lilley – Lunatics (Official Soundtrack)
Sammy J – Symphony In J Minor
Veronica & Lewis – Sex Flex: A Rap Guide To Fornication
 
PUBLIC VOTED AWARDS
 
Best Video presented by YouTube Music
WINNER: GUY SEBASTIAN
Baker Boy – Cool As Hell
Briggs – Life Is Incredible feat. Greg Holden
G Flip – Drink Too Much
Guy Sebastian – Choir
Hilltop Hoods – Exit Sign feat. Illy & Ecca Vandal
Jessica Mauboy – Little Things
PNAU – Solid Gold
Sampa The Great – Final Form
Thelma Plum – Better In Blak
Tones And I – Dance Monkey
 
Best Australian Live Act
WINNER: HILLTOP HOODS
Amy Shark – Amy Shark Australian Tour
Baker Boy – Cool As Hell Tour
Electric Fields – 2000 And Whatever Tour
Gang Of Youths – Say Yes To Life Tour
Hilltop Hoods – The Great Expanse World Tour
Keith Urban – Graffiti U Tour 2019
King Gizzard and The Lizard Wizard – King Gizzard & The Lizard Wizard Australian Tour 2019
Midnight Oil – Midnight Oil
Peking Duk – Peking Duk’s Biggest Tour Ever… So Far
The Teskey Brothers – The Teskey Brothers – Intimate Venue Tour
 
Song Of The Year presented by YouTube Music
WINNER: GUY SEBASTIAN
5 Seconds Of Summer – Easier
Amy Shark – Mess Her Up
Birds Of Tokyo – Good Lord
Dean Lewis – 7 Minutes
Guy Sebastian – Choir
Hilltop Hoods – Leave Me Lonely
Kian – Waiting
Morgan Evans – Day Drunk
Ocean Alley – Confidence
Tones and I – Dance Monkey
 
Best International Artist
WINNER: TAYLOR SWIFT
Ariana Grande – Thank U, Next
Billie Eilish – When We All Fall Asleep Where Do We Go
Ed Sheeran – No.6 Collaborations Project
George Ezra – Staying At Tamara’s
Khalid – Free Spirit
P!nk – Hurts 2B Human
Post Malone – Hollywood’s Bleeding
Shawn Mendes – Shawn Mendes
Taylor Swift – Lover
Travis Scott – Astroworld
 
Telstra ARIA Music Teacher of the Year
WINNER: ANTONIO CHIAPPETTA
Antonio Chiappetta (St Andrews College, Marayong, NSW)
Bel Skinner (North Regional TAFE, WA)
Julie Rennick (Gunnedah Conservatorium, NSW)
Lee Strickland (Narbethong State Special School, QLD)
 
ARTISAN AWARDS
 
Best Cover Art
WINNER: EMILIE PFITZNER
Ben Jones for Amyl and The Sniffers – Amyl and The Sniffers
Jonathan Zawada for Flum e – Hi This is Flume (Mixtape)
Nick Mckk for Julia Jacklin – Crushing
Lucy Dyson for Paul Kelly – Nature
Emilie Pfitzner for Thelma Plum – Better In Blak
 
Engineer Of The Year
WINNER: SAM TESKEY
Hilltop Hoods – The Great Expanse
Burke Reid for Julia Jacklin – Crushing
Kevin Parker for Tame Impala – Patience
Sam Teskey for The Teskey Brothers – Run Home Slow
Konstantin Kersting for Tones And I – Dance Monkey
 
Producer Of The Year
WINNER: DANN HUME
Dann Hume for Matt Corby – Rainbow Valley
Kevin Parker for Tame Impala – Patience
Burke Reid for Julia Jacklin – Crushing
Paul Kelly and Steven Schram for Paul Kelly – Nature
Konstantin Kersting for Tones And I – Dance Monkey
 
FINE ARTS AWARDS
 
Best Classical Album
WINNER: PAUL KELLY AND JAMES LEDGER
Diana Doherty, Sydney Symphony Orchestra, Nigel Westlake, David Robertson, Synergy Vocals – Nigel Westlake: Spirit of the Wild / Steve Reich: The Desert Music
Genevieve Lacey – Soliloquy: Telemann Solo Fantasias
Grigoryan Brothers Adelaide Symphony Orchestra, Benjamin Northey – Bach Concertos
Nicole Car Australian Chamber Orchestra, Richard Tognetti – Heroines
Paul Kelly James Ledger – Thirteen Ways To Look At Birds

Author: NBMs

Weekly Newsletter Sign Up

.
.

Compare